24 Şubat 2016 Çarşamba

İbnül Arabi ve Ekberilik- Yetkin İlker Jandar

  Kitabın Adı : İbn'ül Arabi ve Ekberilik
  Kitabın Yazarı: Yetkin İlker Jandar
  1. Baskı
  Şubat 2010
  Sayfa Sayısı : 424

  Kitabı sonunda bitirebildim.Çok şükür. Biraz sıkıldım. sıkılmaktan ziyade yeterli bulmadım.  Kitapta İbnü'l Arabi anlatılıyor. İbnü'l Arabi çok büyük bir mutasavvuf hatta öyle ki Tasavvuf anlayışı o zaman bu zaman yaşayan çoğu mutasavvufu etkilemiş. İbnü'l Arabi'nin hayatı çok kısa anlatılmış. Bu kısmı uzun bekliyordum ve başlıkta geçen diğer konununda çok kısa anlatılmış. Peki 424 sayfanın çoğunluğunda ne anlatılmış. Biyografi tarzında yazılmaya çalışılmış, onlarca alimin hayatları üzerinde tasavvufun etkisi özellikle de İbnül Arabi'nin tarikatı olan Ekberilik ile olan bağları aktarılmış. Ayrıca alimlerin eserlerine de yer verilmiş.

  Peki kimlerin biyografisi vardı? Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerinden tutunda Nabi'ye kadar.

 Kitap bildiğiniz Lise 2. Sınıf Edebiyat Konu Anlatımlı kitabı gibi yazılmış. Kullanılan Dil daha farklı olabilirdi.

  Maalesef Alıntı yapamadım. Çok Alıntı çıksın diye beklemiştim ama nedense çıkmadı. Bildiğiniz ders kitabı gibiydi . Özür dilerim .

Teşekkürler

16 yorum:

 1. Insan böyle böyle deneyımlıyor bazı yazarları. Konu hakkında en azından gırıs mahıyetınde de olsa aklınızda kalanlarla dılı ve ıcerıgı daha doyurucu benzer bır konuda başka kıtapları okumak tamamlayıcı olacaktır o halde

  iyi okumalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.İbnul Arabi kitaplarına başlangıç için iyi oldu :)

   Sil
 2. Kitabı görünce ben de senin gibi düşündüm ..çok not çok alıntı içerir dedim ama beklenen olmamış yine de İbnül Arabi ile ilgili başka bir kitap okuyup bu kitabın tadını unutmak da faydali olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben kendisinin yazdığı kitaplara bu yıl 1 ay ayırmak istiyorum.Fusul Hakem ve Ilahi Aşka özellikle

   Sil
 3. İradeni örnek alması gereken çok insan var. Benim tarzım bir kitap değil; zaman geçtikçe okunacak ne çok kitap olduğunu, hepsine yetişemeyeceğini fark ediyor, seçerken daha dikkatli davranıyorsun. Öncelik vermezdim yani :) Kültür hazineni genişletmişsin tabii, neticede HİÇBİR kitap boşa okunmuş olmaz. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Elbette henüz kendi yolumu bulamadım :(.

   Sil
 4. İbn-i Arabi'nin bir kitabını okumak istiyorum ben de. Şimdiye kadar hiç okumadım sanırım. Gerçi "Şeytanın hileleri"ni e-book olarak okumuştum yıllar önce ama e-bookları pek sevemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alıp okumak en mantiklisi.Yorum için teşekkürler :)

   Sil
 5. Bende bir kitaba başladıysam onu bitirme zorunluluğu hissediyorum sıkılsamda :) Yalnız değilmişim :) Sevgiler...

  YanıtlaSil
 6. Bir hat istif edilmiş. Kitabın kapağına konsept oluşturmuş. Hüsnü hat okunaklı olur. Adı üstünde güzel hat. Oysa bu istif sanki onunamasın, anlaşılmasın, zihinlerde ve kalplerde yer edinmesin şeklinde yer almış gibi görünüyor. Bu eleştirim ukalalık gibi anlaşılmasın hüsnü hat aynı zamanda levhacılık sanatının başında yer alır ki; bu sanatın bütün amacı muhatabını şuurlandırmak içindir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah. Bende okuyamadım :(. Onu yazmayı unuttum. İyi ki yazdınız :)

   Sil
 7. Daha bugün biraz inceledim kitabı ders kitabı olarak kullanılabilecek bir kitap gibi duruyor..Yorumunuza katılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. O mânâda faydalı olabilir.Yorum için teşekkürler :)

   Sil
 8. aman sıkıcı kitaplardan hiç hoşlanmam, filmlerden de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmez miyim canım. Teşekkürler ederim. :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...