23 Kasım 2015 Pazartesi

DÜNYANIN EN KÜÇÜK BAŞKENTİ


Daha önce en çok gitmek istediğim ilki olan Seull'u sizlerle paylaşmıştım. Şimdi sırada dünyanın en küçük başkenti olan Adamstown'da o kadar küçük ki bu şehir Nüfusu sadece 50 kişi. Bence burda herkes akrabadır.


Peki Nerede Burası?

Büyük Okyanus'un güneyinde volkanik kökenli ada. Tahiti'nin 2170 km güneydoğusunda yer almakta olan Pitcairn Adaları'nın başkenti ve tek şehri....

Konum

Pitcairn Adaları modern tabirle İngiltere'nin deniz aşırı topraklarından bana göre ise sömürü topraklarından biri.


Peki?

Bizim mahallenin nüfüsundan az ne vardır ki burada diyecek olursanız. Her şeyden bir tane ; bir okul, bir kilise, bir mahkeme ve bir hapishane

 Primary schoolPitcairner just closed the post officeThe General Store 

Peki bu 50 kişi ne iş yapıyor orada?

Şehir sakinleri genellikle vakitlerini yiyerek, uyuyarak ve adanın diğer taraflarında meyve ve yiyecek toplayarak geçiriyorlar. Yeme uyuma işini gidnce ben tapıcam değerli okurlar :)


Nasıl dünya ile iletişim kurdular?

Yerleşim yerinin bulunduğu ada ilk olarak Polinezyalılar tarafından kolinize edilmiştir. Polinezyalıların 11 ve 15.yy arasında adada yaşadığı tahmin edilmektedir. Daha sonra adaya 1790 yılında dokuz İngiliz isyancı, altı Polinezyalı ve yirmi Tahitili kadından oluşan bir grup yerleşmiştir. Polinezyalıların köle olarak muamele görmeleri ve iki adet Polinezyalının İngilizler tarafından öldürülmesi üzerine 1973 yılında Polinezyalılar İngilizleri katletmeye çalışmışlardır. Çıkan kargaşada Polinezyalılar ve bir grup İngiliz öldürülmüştür. Çocuk ve kadın sayısının erkekleri geçmesi üzerine kadınlar adaya terk etmeye çalışmış ve bunun başarısız olması üzerine adadaki erkekleri öldürmeye çalışmışlardır. Bu da başarısız olmuştur. Adalıların dışarı ile ilk teması 1808 yılında, Mayhew Folger kaptanlığındaki Topaz adlı gemiyle olmuştur. Bunun üzerine ada ile dünya arasındaki iletişim başlamıştır.


Bu ada ile ilgili olarak beni cezbeden ne?

Az insanın yaşaması az insan çok huzur.  Bozulmaış bir doğası olduğu için :)Belki de...

şu okyanusun mavisi için...


Not: Gezmeye vakit bulamıyorsanız. Maddi ve manevi imkanınız yoksa okumaktan araştırmaktan korkmayın :)
John Adams' Grave  Adanın adı John Adam'dan geliyor.ve Bu da mezarı..


2 yorum:

  1. Şimdiye kadar gördüğüm yerlerin en küçüğü liechtensteindi. 50 Kışı de Bayağı azmış düşünsenize gazete haberlerinde Paso konu komşu dedikodusu işleniyordur ;))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. :) Değil mi ama herkes herkesi bilir. Herkes mahalledeki dedikoducu Teyzeler gibidir ;)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...